Wolnostojąca czy zabudowana?

Kategoria: Blog

wanna

Podczas wyposażania łazienki zwolennicy opcji z wanną często stają przed wyborem: wolnostojąca czy zabudowana? Oba rozwiązania mają swoje zalety i trzeba dobrze przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw” przed zdecydowaniem się na którąś z tych dwóch opcji. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę cechy charakterystyczne własnej łazienki, bo od nich zależy funkcjonalność wszystkich elementów wyposażenia.

Wanna a oszczędność miejsca

Wanny wolnostojące idealnie sprawdzą się w dużych, przestronnych, a przede wszystkim ustawnych łazienkach, nazywanych niekiedy „pokojami kąpielowymi”. W takich wnętrzach będą stanowić one centralną ozdobę. Trzeba jednak brać pod uwagę, że w przypadku wanny wolnostojącej najlepiej mieć możliwość poprowadzenia instalacji wodnej w podłodze. W ten sposób można bez przeszkód wybrać najbardziej dogodne miejsce, w którym stanie konstrukcja.

W mniejszych łazienkach lepszym rozwiązaniem będzie oczywiście wanna zabudowana. Największą zaletą takiej armatury jest to, że można ją postawić przy ścianie. Dzięki temu nie zajmuje dużo miejsca i doskonale dopasowuje się do ograniczonej pod względem metrażu powierzchni.

Wanna i prysznic w jednym

Największą zaletą wanien zabudowanych jest to, że ich funkcjonalność może być poszerzona. Każdą z nich można przecież traktować jak głęboki brodzik i brać prysznic wewnątrz konstrukcji. W niepamięć może więc odejść dobrze znany domowy konflikt z lokatorami, którzy wolą prysznic od wanny. Wanna zabudowana to więc opcja 2 w 1.

W wannach wolnostojących także można zamontować baterię z słuchawką, ale nie ma raczej mowy o tym, by wykąpać się w nich tak jak pod prysznicem – trzeba uważać, by nie zachlapać podłogi. Zdecydowanie mniej wygodne jest także mycie długich włosów w wannie wolnostojącej.

Walory estetyczne

Tym, co najbardziej przemawia za wanną wolnostojącą, jest oczywiście jej wygląd. W tym aspekcie wypada o niebo lepiej w porównaniu z modelami zabudowanymi. Wywołuje skojarzenia z luksusowymi gabinetami SPA i z pałacami. W zestawieniu z ozdobnymi bateriami (np. złotymi, miedzianymi lub utrzymanych w estetyce retro), staje się niemalże użytkowym dziełem sztuki.

Nie oznacza to jednak, że zabudowana wanna nie może być piękna. Producenci stawiają dziś na coraz bardziej rozbudowane rozwiązania. Wanny w wersji zabudowanej prezentują się nowocześnie i stylowo. Wszystko jest kwestią dopasowania odpowiedniego produktu do danego wnętrza.