Czy wanny z hydromasażem są bezpieczne?

Kategoria: Blog

wanna masująca

Zbawienne działanie hydromasażu znane jest od wieków. Chociaż nie usuwa skutków choroby, służy pomocą przy złagodzeniu jej objawów. Zalecany jest głównie przy schodzeniach układu krążenia i mięśniowego. Pomaga przy schorzeniach reumatycznych i dolegliwościach kostnych. Pozytywnie wpływa również na skórę – ujędrnia ją i nawilża.

Leczniczy hydromasaż – dla kogo?

Korzystanie z hydromasażu nie ma ograniczeń wiekowych. Trzeba jednak pamiętać, że kobiety w ciąży, osoby z chorobami serca, cukrzycą oraz osoby starsze powinny przedtem zasięgnąć porady lekarza.

Efekty kąpieli w wannie z hydromasażem zależą między innymi od temperatury wody:

  • kąpiel w temperaturze do 30° – przyspiesza przemianę materii i pobudza krążenie, działa przeciwbólowo oraz orzeźwia,
  • kąpiel w temperaturze 33-36° – zmniejsza napięcie mięśniowe, działa odprężająco,
  • kąpiel w temperaturze 37–38°C – najlepsza jest wieczorem, gdyż ma działanie nasenne, rozkurczowe.

Wszystkie kąpiele powinny trwać od 15 do 20 minut.

Lecznicze działanie ma też  chromoterapia – czyli leczenie kolorami. Jak wiadomo kolory mają duży wpływ na nastrój człowieka. Mogą zarówno relaksować, jak i pobudzać. Dlatego  chromoterapia w wannie z masażem zwiększa jego lecznicze działanie.

Odpowiednie użytkowanie

Pamiętajmy o tym, że większość z producentów zaleca, by przed kąpielą w wannie z hydromasażem wziąć prysznic, aby spłukać z siebie brud i resztki naskórka. Ma to chronić dysze do wanny z hydromasażem przed zapchaniem. Taki prysznic można wziąć w tej samej wannie – nie trzeba mieć do tego osobnej kabiny. Nie należy też używać kulek do kąpieli, gdyż żaden większy element nie może dostać się do pompy – siatka zabezpieczająca może okazać się nieskuteczna. Odradza się także używanie pieniących się środków do kąpieli. Może powstać nadmiar piany, która utrudni swobodę kąpieli. Zapchana pompa do wanny z hydromasażem na pewno nie uprzyjemni nam jej użytkowania, dlatego Przed najlepiej zapoznać się ze środkami do kąpieli, które producent odradza stosować, by uniknąć tego problemu. Należy też pamiętać o odpowiednio częstej dezynfekcji oraz o tym, że montaż wanny z hydromasażem musi być przeprowadzony przez osobę, która ma odpowiednie uprawnienia. W przeciwnym wypadku narażamy swoje zdrowie – pamiętajmy, że wanny z hydromasażem są zasilane prądem. Dlatego tak ważny jest profesjonalny montaż oraz serwis.