Rodzaje wanien w hydromasażem

Kategoria: Blog

hydromasaż

Kiedyś wanny z hydromasażem kojarzyły się z wielkim wydatkiem. Obecnie ich ceny znacząco spadły, dzięki czemu stały się one dostępne dla większej ilości konsumentów. Decydując się na zakup wanny z hydromasażem warto wiedzieć, jaki rodzaj hydromasażu oferują oraz jak dobrać kształt wanny.

Rodzaje masażu:

  • wodny (hydromasaż) – dysze, z których wypływa woda, umieszczone są na bocznych ściankach wanny, na oparciu oraz w miejscu ułożenia stóp. Każdą z dysz można dowolnie ustawić, co znacząco wpływa na jakość masażu. Zalecany dla osób z problemami reumatologicznymi,  oddechowymi czy schodzeniami kręgosłupa.
  • powietrzny (perełkowy) – dysze (otwory), z których wydobywa się powietrze, umieszczone są na dnie wanny i na jej bokach. Nie ma możliwości ich regulacji. Polecany przy bólach mięśni, stłuczeniach, skurczach.
  • wodno-powietrzny (łączony) – połączenie dwóch wyżej opisanych rodzajów masażu. Połączenie pompy wodnej z dmuchawą powietrza poprawia efektywność masażu o 100%. Tego typu wanny pozwalają też na wybór systemu powietrznego lub wodnego.

Ten podział jest prosty, ale przy zakupie trzeba pamiętać, że w cenę wlicza się też liczba dysz i  ich rozmieszczenie oraz dodatkowe funkcje typu osuszanie kanałów, automatyczna dezynfekcja.

Tryby masażowe

Poza wyżej wymienionym podstawowym podziałem masażu dostępnego w wannach, można wyróżnić także trzy tryby masażowe:

  • pulsacyjny – z krótkimi przerwami z dysz wydobywa się woda lub/i powietrze,
  • falowy – dysze pracują sinusoidalnie (od pleców w kierunku stóp) wytwarzając fale,
  • szampański – dysze ustawione są pod kątem 45° sprawiają, że woda jest maksymalnie nasycona powietrzem.

Kształt wanny z hydromasażem

Wanny mogą być asymetryczne (narożne oraz pięciokątne), okrągłe, owalne, symetryczne (beznarożnikowe, narożne, ośmiokątne, prostokątne, sześciokątne). Mogą to być wanny wolnostojące lub przylegające do ściany (np. Narożne). Dobierając kształt i wymiar wanny z hydromasażem należy uwzględnić wielkość łazienki – przynajmniej 6 m2.. Przed zakupem warto skonsultować się  z hydraulikiem, który pomoże ocenić wielkość wanny oraz system wentylacji. Dzięki temu unikniemy problemu skraplającej się na ścianach wody.