Jak radzić sobie z sezonową chandrą – wpływ hydromasażu na układ nerwowy

Kategoria: Blog

Sezonowa chandra

Nieuchronnie zbliżają się szare, ponure zimowe dni. To czas kiedy czujemy się bardziej przygnębieni, a nasze poczucie wartości diametralnie spada. Częściej robimy się senni i zmęczeni, nie mamy ochoty wstawać z łóżka w ciemne, zimne poranki. Większość osób ma problemy z koncentracją, a zapał do pracy i energia znikają. Chociaż przyczyny powstawania sezonowego spadku nastroju nie są znane, prawdopodobnie głównym ich czynnikiem jest niedobór światła słonecznego. Światło wpływa na sposób funkcjonowania różnych struktur mózgowych, a mianowicie na procesy powstawania i regulacji neuroprzekaźników i hormonów niezbędnych do wielu życiowych czynności. Na szczęście istnieje kilka niezawodnych sposobów na poprawę naszego samopoczucia w miesiącach zimowych. Należą do nich m.in. domowe napary czy hydromasaże.

Herbatka z dziurawca i dużo tlenu

Jednym ze sprawdzonych sposobów na jesienno-zimową chandrę jest dziurawiec zwyczajny. Można go przyjmować w postaci tabletek lub herbatki ziołowej. Korzystne działanie tej rośliny nie jest tylko sprawdzone przez nasze babcie, ale również przez badania kliniczne, potwierdzające jego dobroczynne działanie. Dziurawiec można przyjmować w formie tabletek lub herbatki ziołowej. Inne zioła mające wpływ na nasz nastrój to chmiel zwyczajny, dzika róża, koper włoski, lawenda, lipa, majeranek, owies, rozmaryn lekarski, seler, wiesiołek dwuletni, żeń-szeń. Kurację ziołami najlepiej łączyć z regularnym wysiłkiem fizycznym. Nie musi to być nic intensywnego. Wystarczą spacery na świeżym powietrzu czy zajęcia jogi.

Hydromasaż – lekarstwo na schorzenia układu nerwowego

Fantastycznym sposobem na radzenie sobie z chandrą jest również hydromasaż. Współcześnie nie ma konieczności wybierania się do specjalnych ośrodków odnowy biologicznej czy na kompleksy basenowe, aby z niego skorzystać. Wiele z nas może pozwolić sobie na wanny z hydromasażem zamontowane w naszych domowych łazienkach. Masaż jako bodziec mechaniczny działa zasadniczo na obwodowy układ nerwowy, a za jego pośrednictwem na ośrodkowy układ nerwowy. Takie oddziaływanie powoduje wysyłanie bodźców do mięśni, gruczołów wydzielania wewnętrznego oraz poszczególnych narządów ciała. Ponadto na szczególną uwagę zasługuje to, że masaż ma także wpływ mentalny, psychologiczny, antydepresyjny i motywacyjny.